RÓŻNICE MIĘDZY WYPIEKIEM TRADYCYJNYM, A WYPIEKIEM HURTOWYM

RÓŻNICE MIĘDZY WYPIEKIEM TRADYCYJNYM, A WYPIEKIEM HURTOWYM

Chleb jest jednym z podstawowych produktów w codziennej diecie Polaków. Ilość gatunków pieczywa a także rodzajów wypieku jest ogromna. Jednak jedna rzecz jest niezmienna – różnica w walorach smakowych chleba pieczonego w warunkach domowych, a tego, który możemy kupić w dyskoncie jest ogromna.
Zacznijmy więc od tego, czym charakteryzuje się wypiek hurtowy. „Świeżo pieczony chleb” jest jednym z najczęściej występujących haseł w supermarketach. Ale czy jest ono rzeczywiście świeże? Pieczywo w tego typu miejscach jest świeżo upieczone, ale niekoniecznie świeże. Do pieca zazwyczaj trafia ciasto, które w zamrażarce czekało już od wielu miesięcy. Do głębokiego mrożenia używa się zazwyczaj ciekłego azotu, który pozwala na długoterminowe przechowywanie tego typu produktów. Pieczywo wypiekane z ciasta głęboko mrożonego nadaje się do spożycia przez maksymalnie dzień od wypieczenia, gdyż później staje się twarde i niesmaczne. W wypieku hurtowym stosowane są również konserwanty, których zadaniem jest utrzymanie świeżości pieczywa przez możliwie najdłuższy czas od momentu przygotowania prefabrykatu. Pieczywo, które możemy zakupić w dyskontach ma jedną niezaprzeczalną zaletę – jest tańsze od pieczywa w lokalnych piekarniach. Dodatkowo jest ono regularnie wypiekane w ciągu całego dnia, dzięki czemu o wiele łatwiej jest kupić jeszcze gorący chleb.
Wypiek tradycyjny jest o wiele bardziej skomplikowany. W zależności od rodzaju pieczywa, może ono być przygotowywane z użyciem zakwasu lub z dodatkiem drożdży. Warto również wspomnieć o jakości składników, która ma kluczowy wpływ zarówno na walory smakowe, jak i zdrowotne pieczywa. W lokalnych piekarniach do wypieku chleba stosuje się zazwyczaj lepszej jakości składniki. Dodatkowo nie zawiera on konserwantów, ani polepszaczy smaku. Stąd też bierze się wyższa cena pieczywa, które możemy kupić w małych piekarniach, w porównaniu z tym, które oferuję sklepy wielkopowierzchniowe. Chleb od lokalnych producentów dłużej zachowuje również walory smakowe. Im lepszej jest jakości, tym dłużej nadaje się do spożycia. Nie chodzi tu o datę przydatności, a o to, że tego typu chleb nawet po kilku dniach od wypieczenia jest miękki, a główną oznaką jest „starzenia” jest czerstwienie.
Różnice między wypiekiem hurtowym, a wypiekiem tradycyjnym, widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego też polecamy zakupy pieczywa u lokalnych przedsiębiorców, a nawet jego wypiek w domowym zaciszu. Mamy wtedy wpływ zarówno na jakość składników, sposób wypieku, a także na dodatki, którymi możemy wzbogacić smak chleba. Czy może być coś przyjemniejszego od zapachu jeszcze gorącego bochenka? Jest to idealny przepis na pyszne i zdrowe śniadanie.

Tworzymy z pasji!

Kielecka Mnufaktura Chleba
ul. Lorem Ipsum 68/90, 00-000 Warszawa
tel> 00 000 000 000

Projekt graficzny oraz kodowanie