NAJLEPSZE POŁĄCZENIA SMAKOWE Z PIECZYWEM JASNYM ORAZ CIEMNYM

Opis zdjęcia

Kromka jeszcze gorącego chleba z chrupiącą skórką posmarowana masłem… czy można wyobrazić sobie przyjemniejszy początek dnia? Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w codziennej diecie. Odpowiada za prawidłowy rozwój organizmu oraz zapewnia zastrzyk energii na cały dzień. Brak tego posiłku powoduje migreny, ospałość, a także problemy z koncentracją.

Najpopularniejszą formą polskich śniadań są kanapki. Jeśli nie zdążymy zjeść ich w domu, to zazwyczaj zabieramy je ze sobą do pracy, szkoły, czy na uczelnię. Śniadanie powinno składać się w głównej mierze z węglowodanów. Dlatego też w pierwszej kolejności polecamy przygotowywanie kanapek z użyciem ciemnego, wieloziarnistego pieczywa, które zapewnia odpowiednią ilość wartości odżywczych na cały dzień.

Głównym dodatkiem do pieczywa powinno być dobrej jakości masło lub margaryna z olei roślinnych. Zdrowa i smaczna kanapka powinna zawierać również nabiał, taki jak np. sery, jajka, czy produkty mleczne. Składniki odżywcze zawarte w nabiale, to przede wszystkim wapń, który jest podstawowym budulcem kości w organizmie człowieka. Nabiał to także bogate źródło białka, licznych witamin oraz tłuszczu, który w takiej formie jest łatwy do przyswojenia.

Smacznym oraz zdrowym uzupełnieniem każdej kanapki są dodatki mięsne oraz rybne. Świetnie komponują się zarówno z pieczywem jasnym, jak i ciemnym. Mięso to ważne źródło białka oraz żelaza. Ryby zaś są jednym z niezbędnych elementów zbilansowanej diety oraz głównym źródłem kwasów omega-3.

Co jeszcze warto dodać do pieczywa, aby uzyskać smaczne połączenie smakowe? Istotnym elementem są tu warzywa. Kanapki z dodatkiem sałaty, pomidora, ogórka, rzodkiewki, czy papryki to częsty widok na polskich stołach. Warzywa to podstawa piramidy zdrowego żywienia, opublikowanej przez Instytut Żywności Żywienia. Warzywa zielona obfitują w chlorofil oraz witaminę C. Warzywa fioletowe są źródłem antocyjanozydów, zaś warzywa czerwone zawierają duże ilości likoepnu, antocyjanów i potasu.

Pieczywo równie dobrze smakuje w towarzystwie słodkich dodatków. Kanapki z miodem, dżemem, czy powidłami są przysmakiem niejednego łasucha. Duża ilość witamin z grupy A, B1, B2, B6, B12 oraz C oraz właściwości bakteriobójczych zawartych w tego typu produktach to ich niewątpliwa zaleta.

Kanapki zazwyczaj traktowane są jako pospolite i mało wyrafinowane danie. Jest to związane z szybkością oraz prostotą przygotowania takiej kanapki. Dlatego też, aby urozmaicić ich wygląd warto zadbać o odpowiednie przystrojenie oraz doprawienie. Dobrą praktyką jest tu odpowiednia grubość krojenia warzyw, a także zwieńczenie kanapki np. świeżym szczypiorkiem.

Tworzymy z pasji!

Kielecka Mnufaktura Chleba
ul. Lorem Ipsum 68/90, 00-000 Warszawa
tel> 00 000 000 000

Projekt graficzny oraz kodowanie