POZNAJ WALORY ZDROWOTNE ORAZ SMAKOWE PIECZYWA

Zdrowa mąka to zdrowe pieczywo.

Pieczywo oraz różnego rodzaju produkty zbożowe są istotnym elementem w żywieniu niezależnie od kraju, czy kontynentu na którym się znajdujemy. W ostatnich latach osoby zajmujące się żywieniem oraz szeroko rozumianą dietetyką poświęcają coraz większą uwagę roli pieczywa, jako elementu zbilansowanej diety. Wszystkie dotychczasowe schematy propagujące zasady prawidłowego żywienia zawierają w swojej podstawie przetwory zbożowe, które powinny stanowić bazę codziennych posiłków. Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie proponuje następujący udział poszczególnych grup pieczywa w całodziennej racji pokarmowej: 15% – ciemne (razowe) pieczywo pszenne lub żytnie, 20% – jasne pieczywo pszenne 65% – mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie.

Wartości odżywcze pieczywa różnią się w zależności od tego, jaki surowiec został wykorzystany do wypieku, a także od procesu technologicznego oraz składników dodanych. Średnia wartość energetyczna chleba to 150-300 kcal. Średnio 250 kcal zawiera 36g wody oraz 2-3% tłuszczu. Chleb w głównej mierze jest źródłem węglowodanów, które stanowią około 50% jego wartości odżywczych. Chleb pszenny charakteryzuje się wysoką zawartością białka oraz cennych aminokwasów. Głównym białkiem w pieczywie jest tu gluten. Pieczywo zawiera również witaminy oraz składniki mineralne. Ciemniejsze pieczywo jest bogatsze w witaminy z grupy B (B1, B, niacyna), a także miedź, potas, żelazo, magnez, fosfor. Warto także wspomnieć, że pieczywo zawiera w sobie naturalne przeciwutleniacze. Aby zawartość witam oraz przeciwutleniaczy w pieczywie była możliwie najwyższa, musi być ono przygotowane z dobrej jakości składników.

Jaki wpływ ma dobrej jakości pieczywo na nasz organizm? Udział pieczywa w codziennej diecie ma nieoceniony wpływ na sprawne funkcjonowanie mózgu. Na potrzeby mózgu wykorzystywane jest aż 40% węglowodanów zawartych w pożywieniu. Dlatego też pieczywo jest istotnym elementem codziennej diety i zapewnia prawidłowe działanie całego organizmu.

Pieczywo jest nie tylko zdrowym, ale również smacznym elementem codziennej diety. W wielu krajach jest ono uznawane za smakowo neutralne. Dlatego też bardzo istotny jest wybór dodatków, które zapewniają pełnię smaku. Czy może być coś przyjemniejszego, niż kromka jeszcze gorącego chleba posmarowana masłem? Połączenia smakowe w przypadku pieczywa są różne. Najlepszymi dodatkami do chleba są między innymi wędliny, sery, dżemy, czy konfitury.

Przyjemność ze spożywania pieczywa daje nam nie tylko jego smak, ale również walory sensoryczne. Bardzo duży wpływ na smakowitość pieczywa ma tekstura miękiszu. Równie istotnym elementem jest dobrze wykształcona skórka. Połączenie tych elementów wraz z walorami zdrowotnymi świadczy o tym, że pieczywo to smaczny i zdrowy składnik naszej diety.

Tworzymy z pasji!

Kielecka Mnufaktura Chleba
ul. Lorem Ipsum 68/90, 00-000 Warszawa
tel> 00 000 000 000

Projekt graficzny oraz kodowanie