Gatunki chleba w Polsce – warto wiedzieć…

Pieczywo jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych w Polsce. Polskie piekarnie znane są na całym świecie z najwyższej jakości chlebów, które cieszą podniebienia Polaków już od setek lat. Warto więc zwrócić uwagę na mnogość gatunków chleba, gdyż różnią się one od siebie znacząco.

W Polsce występują 3 podziały gatunków chleba. Pierwszy z nich to chleb pieczony na zakwasie lub z dodatkiem drożdży. Chleb wypiekany na zakwasie, to metoda wypieku, której podstawą jest zastosowanie zakwasu, czyli poddanej fermentacji mieszanki mąki z wodą. W ten sposób jesteśmy w stanie wyhodować kultury bakterii, których działanie jest bardzo podobne do działania drożdży. Chleb pieczony na zakwasie jest bardziej „zbity” oraz posiada dłuższy okres przydatności do spożycia. Głównym surowcem stosowanym do jego wypieku jest mąką żytnia, choć stosuje się również mąkę pszenną. Pieczywo z dodatkiem drożdży zazwyczaj przygotowywane jest przy użyciu mąki pszennej oraz pszennej z dodatkiem mąk pełnoziarnistych. W trakcie fermentacji z udziałem droższy zachodzi proces fermentacji alkoholowej. Jest to beztlenowy rozkład cukrów. Chleb wypiekany tą metodą jest o wiele szybszy w produkcji, przez co jest o wiele popularniejszy w piekarniach.
Kolejnym podziałem gatunków pieczywa w Polsce jest chleb ciemny oraz jasny. Powszechna jest opinia, że chleb biały nie posiada dużej ilości wartości odżywczych, a chleb ciemny jest o wiele zdrowszy. To rozróżnienie niekoniecznie jest słuszne, gdyż kolor chleba nie zawsze świadczy o jego rodzaju. Chleb razowy, potocznie zwany ciemnym, może być wypiekany z użyciem mąki żytniej, pszennej oraz mieszanej. Stwierdzenie „razowe” mówi nam, że do jego produkcji zastosowana została mąka razowa, czyli zmielona jednokrotnie. Chleb razowy posiada więc otręby i jest ciemniejszy. Dodatkowo typowy chleb razowy wypiekany jest na zakwasie. Chleb jasny wypiekany jest z białej, oczyszczonej mąki. Jest ona o wiele delikatniejsza. Niestety w procesie oczyszczania traci dużą część właściwości odżywczych.
Trzecią grupą gatunków pieczywa jest podział ze względu na rodzaj użytej do wypieku mąki. Są to chleby pszenne, żytnie, mieszane oraz inne. Chleb pszenny wypiekany jest z białej mąki pszennej. Tego typu pieczywo jest miękkie oraz smaczne, ale słabiej zaspokaja głód i zawiera mniej błonnika. Z pszenicy można również wyprodukować chleb razowy. Posiada on więcej wartości odżywczych, ale nie będzie tak miękki i puszysty. Kolejną odmianą jest chleb orkiszowy. W tym przypadku wartości odżywcze są o wiele wyższe. Orkisz to odmiana pszenicy, która charakteryzuje się większą zawartością witamin, składników mineralnych oraz błonnika i białka. Chleb żytni to kolejny popularny gatunek chleba w Polsce. Posiada wyższą zawartość błonnika niż chleb pszenny. Warto również wspomnieć, że w wielu piekarniach dostępne są także chleby mieszane. Stosuje się w nich zazwyczaj mieszanki mąki pszennej oraz żytniej.
Ilość gatunków chleba w Polsce jest ogromna. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety. Dlatego też polecamy wypróbować różne gatunki z Kieleckiej Manufaktury Chleba, a na pewno nie zawiedziecie się Państwo na ich smaku.

 

Tworzymy z pasji!

Kielecka Mnufaktura Chleba
ul. Lorem Ipsum 68/90, 00-000 Warszawa
tel> 00 000 000 000

Projekt graficzny oraz kodowanie

1 Responses to Gatunki chleba w Polsce – warto wiedzieć…